Grnčarska radionica

ODRŽANA GRNČARSKA RADIONICA

U sredu, 27.3.2019. godine u matičnoj školi  Draževac, kao i u izdvojenim odeljenjima Poljane i Konatice odžana je grnčarska radionica gde su učenici i drugi posetioci imali priliku da se upoznaju sa starim grnčarskim zanatom.

Radionicu je vodio grnčar Nemanja Đukanović iz udruženja „Tabanče“ iz Obrenovca. On je učenicima objasnio najvažnije termine iz svog zanata, a potom i pokazao način obrade gline, kao i njeno pretvaranje u različite vrste posuda. Svaki učenik je dobio priliku da se uz stručnu pomoć grnčara oproba u vajanju različitih tanjira, vazni, čašica i drugih vrsta posuđa.

Nakon izrade na grnčarskom točku, predmeti od gline su odloženi na toplo i svetlo mesto na kojem će se sušiti narednih sedam dana, nakon čega će ih grnčar odneti u peć na pečenje.

Tek posle toga, učenici će svoje ručno izrađene proizvode moći da boje i ukrašavaju po želji.

Grnčarskoj radionici su prisustvovali, ali se i oprobali u pravljenju rukotvorina i direktorka škole Gordana Vujačić, kao i zaposleni iz ovog područnog odeljenja. Slike sa ovog dešavanja možete pogledati ovde.

I.D.