Професионална орјентација

Професионална орјентација

 

profesije 1

bodovanje 2

dodatni bodovi 3

poželjne sposobnosti 4

 

  • ВРСТЕ СРЕДЊИХ ШКОЛА 

    Опште средње школе, кoje сe најчешће називају гимназије, трају четири године и нуде опште образовање, након којих обично следи упис на високошколске установе. Тај тип школе се сматра завршеним успешним полагањем матурског испита на крају четвртог разреда;

    Средње стручне школе, које трају три или четири године и нуде првенствено специјализовано образовање којим припремају ученике за улазак на тржиште рада или, у неким случајевима, за наставак школовања. Завршетак средње стручне школе подразумева пролазак матурског испита (за четворогодишње програме) или завршног испита (за трогодишње програме) на крају завршног разреда;

    Специјализоване школе, као што су филолошка, математичка, спортска, физичка, војна гимназија…Те школе припремају ученике за одређене факултете и даље школовање и у њих се уписује полагањем пријемног испита.

КАКО ИЗАБРАТИ ЗАНИМАЊЕ

Крај основног образовања и упис у средњу школу је важан корак у професионалном развоју ученика и од великог је значаја за одређивање будућег занимања.

Добар избор средње школе, односно будућег занимања значи успешно усклађивање интересовања и могућности које омогућава ученику да оствари сопствене потенцијале и задовољи своје потребе и жеље, чиме постаје мотивисанији и задовољнији. Избор занимања одређује оно чиме ће се човек бавити и што ће чинити важан садржај његовог будућег живота.

Шта је важно за избор средње школе, односно будућег занимања?

  • Упознати себе – своја професионална интересовања и жеље, способности, особине личности, потребе…

Интерсовања и жеље – Од тога зависи шта човек хоће да ради. То је основни фактор, али интересовање није и гаранција успеха на послу. Интересовања се мењају током времена.

Способности су наше могућности да успешно обављамо неку активност и послове. Људи се разликују у ономе што их интересује, али и у ономе што могу и знају да раде и у чему су успешни. Неко се одлично сналази са бројевима, неко је вешт са речима, неко има смисла за технику… Способности се, до извесне границе, могу развијати. Различите способности значајне су за обављање различитих послова. Свако од нас има способности које одговарају већем броју занимања. Важно је да твој избор занимања буде у складу са твојим способностима.

Особине личности чине да се у сличним ситуацијама понашамо слично, односно доследно. Различите особине личности важне су за рад у различитим занимањима. Али, многе особине се током живота могу развијати под утицајем активности које обављамо и средине у којој се крећемо. За одабир будућег занимања, размисли добро о својим особинама (савесност, одговорност, тачност, прецизност, уредност, стрпљивост, упорност, реалност, радозналост, комуникативност, друштвеност, отвореност, срдачност, повученост, агресивност, издржљивост…); упореди своје виђење себе и како те виде други.

Мотивација за стицање знања – Заинтересованост за наставак школовања.

Вредности – Оно што желите да постигнете на послу и што вам је на послу важно.

Здравствено стање је, такође, веома важан фактор  Постоје бројна занимања која не би могле да раде особе са равним табанима, слабим видом или слухом, кривом кичмом, слабим плућима, особе којима дрхте руке, који пате од вртоглавице, који су алергични на неке хемикалије…                                                                                                                                                   

За одабир будућег занимања веома је важан школски успех  Школске оцене нису најважније у одабиру занимања, али могу бити важне када се уписујеш у средњу школу за коју влада велико интересовање. Тада предност имају они који имају боље оцене. Важно је да провериш колико имаш бодова на основу успеха из школе и да се потрудиш да што боље урадиш тестове на завршном испиту. Број бодова довољан да се упишеш у одређену школу зависи од тога колико бодова из школе имају ученици који се те године пријављују и колико су бодова остварили на завршном испиту (можеш видети у Информатору за упис у средње школе).

Информисаност о занимањима

Неопходно је да будете обавештени које све средње школе постоје и која занимања односно образовни профили имају у средњим школама.Више о томе можете видети на сајту www.edukacija.rs

Неопходно је познавати друштвене потребе

То значи распитати се: која су занимања тражена на бироу за запошљавање, а која нису; који је правац развоја привреде; у које се привредне гране улаже; која занимања пружају могућности запослења, а која имају завршене стручњаке на листама чекања у бироу.

ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА УПИС У НЕКУ ОД СРЕДЊИХ ШКОЛА ЗА УЧЕНИКЕ СА ПОСЕБНИМ СПОСОБНОСТИМА

Под специјализованим средњим школама одн. средње школе за упис ученика који имају посебне способности (надарени), подразумевају се све оне средње школе за које се полаже пријемни испит (поред завршног који се полаже у основне школе). То су следеће средње школе: Математичка гимназија, Филолошка гимназија, Спортска гимназија, Војна гимназија…

Уколико сте заинтересовани за неку од ових средњих школа, неопходно је да се пријавите од уторка 31.03. до уторка 07.04. електронским путем на https://prijavazaprijemni2020.mpn.gov.rs

Питања, примедбе и сугестије за полагање пријемног испита могуће је поставити на адресу prijemni.ispiti.srednje@mpn.gov.rs

Уколико вам неопходна помоћ при одлучивању у вези уписа у средњу школу или желите да добијете додатне информације, молим вас да се јавите педагогу школе на мејл pedagog.draganam@gmail.com

ПЕДАГОГ ШКОЛЕ

Драгана Мидић

ПРАВИЛНИК за упис ученика у средњу школу можете преузети кликом на линк

Молим ученике да преузму презентацију са следећег линка и да је прочитају.