Šah

Добродошли ученици на наставак дружења и играња једне племените мисаоне игре каква је ШАХ.

1. Час: За почетак да се подсетимо неких основних ствари кликните на овај линк.
  2. Час: За овај час сам вам припремио два јако добра отварања. Обзиром да је отварање  саставни део почетка сваке партије шаха сматрам да је добро да научите два отварања која су веома коришћена код многих тренутно актуелних шаховских велемаистора. Отварања која сам припремио за вас су: Каро Кан и Сицилијанка.

Да би сте видели отварање “Каро Кан” кликните на следећи линк.

Да би сте видели отварање “Сицилијанка”, са варијантом “отровни пешак”, кликните на             следећи линк.

3.Час: На овом часу на даљину ћемо се бавити матирањем у ситуацијама које су јако честе у партијама шаха као и ситуацијама када вам на табли остану само пешаци. То су ситуације када вам остане топ и краљ а противник осим краља нема ни једну фигуру, као и ситуација када вама остане два пешака и краљ, а противник осим краља има још само једног пешака.

Начин да задате мат када ви имате топа и краља, а противник има само краља можете видети кликом на линк.

Начин како да финиширате партију када остану само пешаци на табли можете видети кликом на линк.

4. Час: Познаваоци шаха јако добро знају да је “Краљица”, веома важна фигура на шаховској табли. Она има способност свих врста кретања како све шаховске фигуре осим скакача. Погледајмо сада један веома успешан начин како можете матирати “Краљицу” или како је неки називају “Даму”. Анализирајте пажљиво линк.

5. Час: Током нашег курса у шаху, већ смо имали речи о отварању у шаху (у даљем тексту отварање). Сети те се да смо говорили о две врсте отварања и то “Сицилијанка” и “Каро Кан”. Како је отварање неизоставни део почетка сваке партије шаха, на овом часу ћемо још времена посветити овом веома битном сегменту игре од кога може зависити исход читаве партије. Погледајте и анализирајте замке у отварању линк-први део, као и линк-други део.

6. Час: Шах не био то што јесте, да није врхунских шахиста који ову игру претварају у уметност. Ти виртуози тактика остављају за собом једну заоставштину која представља право благо за љубитеље шаха. Погледајте и проанализирајте партију два шаховска генија Гарија Каспарова и Владимира Крамника, кликом на следећи линк.